Vyberte stránku

Jak vybrat lyžařskou helmu

Lyžařská helma by neměla chybět v základní výbavě žádného lyžaře. I přes to, že v České republice není povinná, na svahu již mnoho lyžařů bez helmy nepotkáme. A je to dobře, úrazy hlavy patří totiž k těm nejvážnějším.

Říkáte si, že když jedete jen dvakrát ročně na hory tak se vám helma nevyplatí pořídit? Chyba! I když jste špičkovým lyžařem a říkáte si, že na lyžích přece nikdy nespadnete, může vás srazit někdo jiný a problém je na světě. V takových situacích vám může helma zachránit život.

Při výběru helmy dejte pozor, aby daný model splňoval bezpečnostní normu EN 1077, která určuje minimální standard ochrany hlavy. Součástí balení by také měl být návod k používání, který vás poučí jak helmu používat a jak ji udržovat.

POVINNÉ NOŠENÍ HELMY

  • ČR – povinné nošení helmy není, i když už se o zavedení povinnosti mluví několik let
  • Rakousko – do 15 let s výjimkou Tyrolska
  • Itálie – do 14 let, pod pokutou 200 EUR
  • Slovinsko – do 15 let
  • Slovensko – do 15 let (platí od roku 2015)
  • Polsko – do 16 let
  • Neměcko, Švýcarsko, Francie – není povinná, ale v některých areálech mají vlastní předpisy. V Německu je přilba doporučená.

JAK MÁ PŘILBA VYPADAT?

Většina lyžařských helem má pevný skelet, který zasahuje až do oblasti uší. Helma by měla být nejen bezpečná, ale také pohodlná. Z helmy vás nesmí bolet hlava ani krční páteř, to byste na svahu určitě celý den nevydrželi. Helma musí na hlavě pevně sedět, volná lyžařská helma vám bude při nárazu k ničemu.

Velikost helmy bývá nejčastěji uváděna v centimetrech, stejně jako třeba u zimních čepic. Některé helmy mají regulovatelný vnitřní prostor, helmu tedy jednoduše stáhnete na velikost kterou potřebujete. To oceníte hlavně u dětí, kterým tak každý rok nemusíte pořizovat novou přilbu.

Největší rozdíly mezi jednotlivými modely představuje vnitřní zateplení. Existují helmy s vyjímatelným polstrováním (oceníte když chcete vnitřek helmy jednoduše vyčistit). Většina modelů v dnešní době také nabízí odvětrání ve formě otvorů ve skeletu.

Velmi praktické jsou pak úchyty pro pásek lyžařských brýlí, ideálně i po stranách, brýle vám pak budou mnohem lépe držet.

Aby lyžařská helma dobře sloužila, musíte ji správně nosit. Dobře nasazená helma začíná 2 cm nad obočím a chrání tak i vaše čelo. Pokud dojde v helmě k nárazu, je nutné ji vyměnit, může být porušen skelet a při případném dalším karambolu by již nemusela plnit svoji funkci.

ROZDĚLENÍ HELEM PODLE OCHRANY UŠÍ

Halfshellové – poloskořepinové helmy

Poloskořepinové helmy jsou přilby s měkkými textilními ušnicemi. Díky tomu jsou helmy lehčí a je v nich také lépe slyšet. U většiny typů lze ušnice odepnout, což oceníte zejména v teplejším počasí. Ochrana vaší hlavy se ale v tomto případě výrazně snižuje.

Fullshellové – celoskořepinové helmy

Pevná skořepina zde chrání celou hlavu. Vycházejí z modelů sportovních helem. Tento typ helmy je bezpečnější, ale o něco těžší než poloskořepinový.

Integrální lyžařské helmy

Chránič brady a čelisti je pevnou součástí helmy. Používá se hlavně pro skicrossové závody a freeride.

LYŽAŘSKÉ HELMY PODLE POUŽITÍ

Rekreační lyžařské helmy

Pohodlné, atraktivní s příznivou cenou. Tyto helmy spolehlivě ochrání při pádu při běžném rekreačním lyžování. Nejsou vhodné pro freeride jízdu mimo sjezdovku.

Sportovní lyžařské přilby

Dokonale chrání uši. Jsou odolné proti opakovaným nárazům. Sportovní helmy jsou také vybaveny lepším systémem odvětrání, které lze regulovat dle počasí.

Helmy pro náročné

Luxusní modely s nadstandardním vybavením. Speciální design, ochranné prvky nebo integrovaný plexisklový štít. Žádnou novinkou zde také není zabudovaný audio systém.

Dětské lyžařské přilby

Výrobci se zde snaží o co nejmenší hmotnost při zachování pevnosti a bezpečnosti. Důležitý je zde mechanismus na upravování velikosti, aby helma vydržela i během růstu. Dětské helmy se vyrábějí v různých designech jako jsou atraktivní barvy nebo motivy zvířátek.

JAK URČIT VELIKOST LYŽAŘSKÉ HELMY

Helmu je nejlepší vyzkoušet. Měla by na hlavě sedět na těsno, nesmí se hýbat. Při předklonění nesmí z hlavy sklouznout. Helma nesmí nikde tlačit. Vyzkoušejte různé modely, každý výrobce má trochu jiný tvar helmy.

Správně zapnutý řemínek by se neměl dát přetáhnout přes bradu. Zároveň nám ale musí umožnit otevřít ústa.

JAK SI ZMĚŘIT OBVOD HLAVY?

Obvod své hlavy nejlépe zjistíte krejčovským metrem. Obtočte ho okolo hlavy přibližně 2 cm nad obočím. Dbejte na to, aby jste měřili ve stejné výšce vpředu i vzadu, metr nesmí jít přes uši.

Výsledný údaj v centimetrech porovnejte s údajem uvedeným na helmě. Pokud máte pochybnosti, pořiďte si helmu s regulací velikosti.

PÉČE A SKLADOVÁNÍ PŘILBY

V případě znečištění helmu omývejte pouze měkkým hadříkem nebo houbičkou. Vyhněte se saponátům, bohatě postačí slabý mýdlový roztok.

Pro skladování helmy vyberte místo se stálou teplotou. Helma nesmí přijít do styku s vyššími teplotami – teplem poškozená helma má na povrchu bublinky, pokud k takovému poškozená dojde, je nutné ji vyměnit.

Nejnovější články

Jak vybrat lyžáky

Jak vybrat lyžáky

Jak vybrat lyžařské boty (lyžáky)? Ke kvalitnímu lyžování, které si užijete nepatří jen slunečné počasí, široká sjezdovka a poloprázdné vleky. Na prvním místě by vždy mělo být kvalitní vybavení. Nepodceňte výběr lyžařských bot, ve kterých strávíte v podstatě celý den....

číst více
Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyže? Koupit hned první lyže a ještě jen kvůli jejich krásné barvě není zrovna nejchytřejší. Pravděpodobně splní funkci, ale lyžování si určitě neužijete. Výběru lyží je třeba věnovat nějaký ten čas. Začněte třeba přečtením tohoto článku....

číst více